Cekidemiri

Tamponun altından çıkan bir topuz gibi görünen çeki demiri; her aracın modeline göre değişir ve araçlarda bu amaçla bağlantısı yapılacak belirlenmiş yerlerden bağlantısı sağlanır. Araçla bağlantısını sağlayacak mekanik aksamın en az topuz kadar kaliteli ve sağlam olması gerekmektedir. Çeki demirleri çok yüksek güç uygulamalarına maruz kaldıkları için tasarım üretim ve kalite kontrol aşamalarında yüksek teknoloji ile üretilmiş yüksek kalite ve güce sahip olması gerekmektedir. Demirler aracın markası modeli ve yılına uygun olmak zorundadırlar.

Taşıma işlemlerinde kolaylık sağlayan çeki demiri römork, karavan, motosiklet ve ATV römorku, at taşıma römorku damperli römork gibi pek çok alanda işlerinizi kolaylaştırmak adına araçlarınızda olması gereken ya da ihtiyaca göre olması gereken bir parçadır. Çeki demiri kullanmak için gereken bir takım kanuni şartlar vardır. Bunları şöyle açıklamak mümkündür takılacak çeki demirinin Avrupa standartlarına uygun Avrupa topluluğu ec94/20 standardı belgesinin olması ve ayrıca yetkili servislerde takılması yetkili montaj yerlerinde montajının yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca çeki demiri bulunan araçların çeki demiri ruhsatında da işletilmiş olması zorunludur.

Aracınız için seçeceğiniz çeki demirinizde dikkat edilmesi gereken bir takım özellikler olmak zorundadır. Öncelikle biraz öncede bahsettiğimiz Avrupa topluluğu ec94/20 standardı belgesinin olmasına dikkat edin, bu belgeye sahip olmayan çeki demirlerinin güvenlik sorunları sıkça olmakta ve ruhsata işletmekte maalesef mümkün olmamaktadır. Diğer önemli bir husus ise aracınızın modeli yılı markası ve cinsine uygun demirleri tercih etmeniz gerekmektedir. Kullanım özelliklerini göz önünde bulundurarak portatif ya da sabit demirleri tercih etmeniz gerekmektedir. Portatif Topuzlu demirleri tercih ettiğinizde topuz çıkarıldığında dışardan belli olan ya da olmayanlar olarak iki çeşit vardır. Elektrik bağlantı kitleri ile birlikte kullanılan çeki demirleri elektrik kitleri ile aracınızdan aldığı elektrik ve sinyal bilgisini çekilen römork ya da karavanın sinyal sistemine ileterek hareketi ve güvenliği sağlar.

Çeki demiri takılması araca uygulanan bir tadilat değildir yetkili montaj servislerince taktırılması standart belgesinin olması ve ruhsata işletilmesi oldukça önemlidir ve unutulmaması gerekmektedir.

Avrupa’dan ithal E-Belgeli orjinal Westfalia marka çeki demirleri.

TAKO Avrupa’nın en büyük çeki demiri üreticisi olan Westfalia Automotiv in Türkiye genel bayisidir. Westfalia VW, MERCEDES, BMW, FORD, HYUNDAI, TOYOTA gibi bir çok araç üreticisinin fabrika tedarikcisidir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen bizi arayınız.